Niye varız

Niye varız

Niye varız

Niye varız?
 
Çok basit, tek bir cümledir bunun cevabı:
 
- Mutlu olmak için.
 
Zaten tüm insanlar bu amaca yönelirler; seçilen hedefler, peşinden koşulan emeller aynı nihai amaç içindir; MUTLULUK!
 
İnsanlar farklı şeylerden mutlu oldukları için seçimleri, hedefleri, çabaları da farklı yönlerde gelişmektedir.
 
2000 yılında “komedide yeni bir soluk, soluğunuzu kesecek” sloganıyla Antik Tiyatro’yu kuran bizler de kendimizle ilgili şu özelliği fark etmiştik; biz ancak tiyatro yaptığımız ve sahnede seyirciyle buluştuğumuz zaman bu dünyada var olduğumuzu hissediyor, en fazla o zaman yaşamaktan keyif alıyoruz. Bu durum seyircilerimiz tarafından da fark edilmiş olmalı ki sohbet fırsatı bulduğumuzda birçok defa şu sözleri duyduk:
 
- Ne kadar keyif alarak oynuyorsunuz.
 
Evet biz çok keyif alarak oynuyoruz ve bunun neticesinde seyircilerimizin de keyifle seyrettikleri ürünler ortaya çıkıyor.
 
Komedi seyretmek isteyenlerin aklına gelen ilk adres olmayı hedefleyerek yola çıkarken, aynı zamanda kaliteli ve kalıcı bir tiyatro olmayı da kendimize amaç edindik. Ülkemizde tiyatronun hak ettiği yerde olmadığını düşünerek bunun sebeplerini tespit edip, çözümler bulmak için çalışmalar yapmaya gayret gösterdik.
 
Özellikle, özensiz hazırlanmış, seviyesi düşük ve abartılı derecede argoya dayanan oyunların tiyatroya zarar verdiğini görmekteyiz. Biz estetik kaygılardan ödün vermeden, zekanın ön plana çıktığı bir tarzla ve argodan uzak kalarak da üst düzey komedi yapılabileceğine inanmaktayız. Sahnelediğimiz oyunlarla ilgili aldığımız geri bildirimler de bize bunu başarabildiğimizi düşündürmektedir.
 
Öte yandan entelektüel kaygıların abartılı bir şekilde ön plana çıkartıldığı, mesaj verme amacının sanatsal estetiğin önüne geçtiği ve halktan kopuk söylemlerin ağırlıklı olduğu ürünlerin de seyircileri salonlardan uzaklaştırdığını görmekteyiz. Sanat tabii ki topluma ışık tutmalı, mesaj vermeli ve toplumun ufkunu genişletmelidir. Fakat bu saydıklarımızın birincil amaç haline getirilerek sanatsal boyutun arka planda bırakılması bizce uygun bir yol değildir. Mizah doğru yapıldığında zaten mesajını ve eleştirisini doğası gereği içinde barındırır ve yol gösterici görevini yerine getirir. Halka tepeden bakan söylem ve tavırlar yerine, halkla birlikte tepeye ulaşma amacı çok daha ideal bir yoldur. 
 
Sanat halkla bütünleşerek, önce bölgesel, ardından da evrensel boyutta, daha mutlu ve daha yaşanılır bir dünya oluşturma yolunda etkin bir güçtür. Bizim felsefemiz de bu anlayışı benimseyerek, kendi tarzımızda eserler üretirken, mutlu olmak ve mutluluk vermektir. 
 
 
Hedefimiz: %100 Kalite %100 Keyif %100 Kahkaha
 
Gülüşmek üzere…

Sosyal Medya